Siwe włosy pojawiły się na mojej głowie. Dlaczego?

znaleziony pierwszy siwy włos

Każdy z nas ma swój naturalny kolor włosów, który warunkują geny, a za który odpowiedzialne są zawarte we włóknach włosa barwniki. Jednak wiele osób doświadcza nieprzyjemnej sytuacji, w której te zaczynają zanikać. W wyniku czego pojawiają się pierwsze siwe włosy i niekiedy pasemka, które zaczynają oplatać naszą głowę. Jak to się dzieje, że właśnie niektóre pasma tracą barwę i dlaczego siwieją włosy, oraz przede wszystkim dlaczego nie u wszystkich proces ten przebiega w taki sam sposób? Odpowiedź na te pytanie i jeszcze więcej znajdziesz w tym artykule!

Pojawienie się pierwszych siwych włosów

Za kolor włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu każdego włosa: melanocyty, które wytwarzają substancje koloryzujące, melaniny. Maleńkie cząsteczki barwnika osiadają na włóknach keratyny, które budują każdy włos i w ten sposób nadają im barwę, która towarzyszy nam przez większość życia – do momentu pojawienia się pierwszych włosów siwych lub zmiany koloru za pomocą farbowania.

Geny? Stres? Dlaczego włosy siwieją w pierwszej kolejności?

Pierwsze włosy siwe lub wyglądające na siwe mogą pojawić się w różnym wieku i nie ma na to jednej reguły. Wiadomo natomiast, że za siwienie i za to, w jakim momencie się rozpocznie, odpowiedzialne są geny. Pierwsze włosy pozbawione koloru pojawiają się między 30 a 40 rokiem życia, jednak może się również zdarzyć, że taki włos znajdzie u siebie osoba 20 letnia. Nazywamy to siwieniem przedwczesnym. Warto przy tym zauważyć, że siwizna pojawia się także w wyniku przebytych chorób, jak i ogromnego stresu. Możliwe jest, że osoba przeżywająca silny stres w wyniku zdarzeń losowych osiwieje w ciągu jednego dnia. Równie prawdopodobna jest także sytuacja, w której osoba w starszym wieku nie ma we włosach ani jednej nitki.

Nie istnieje reguła na to, kto kiedy znajdzie u siebie pierwsze siwe włosy, za wszystko odpowiadają geny, to one warunkują to, w jakim wieku siwienie się zacznie i jak szybko będzie postępować. Nie wolno także zapominać o losowych sytuacjach powodujących stres czy innych zmianach w organizmie człowieka. Jedno jest natomiast pewne – nie mamy wpływu na to, jak szybko fryzura zmieni się w białą.

Barwniki, pigmenty i funkcja keratyny a włosy siwe na głowie

Jak zostało wyżej wspomniane, za kolor włosów odpowiada barwnik, który znajduje się we włóknach keratyny – włosowego budulca. Z czasem barwnik ten zaczyna zanikać, ponieważ melanocyty przestają pracować w prawidłowy sposób. W wyniku tego pojawiają się pierwsze pojedyncze “siwe” włosy pozbawione całkowicie pigmentu. Pasma te przyjmują kolor keratyn, które je tworzą i nie są tak naprawdę siwe, mogą jednak się takie wydawać przez kontrast z kosmykami, które wciąż naturalną barwę posiadają.

Kolor włosów zależy od proporcji dwóch barwników, odmian melaniny: eumelaniny, odpowiedzialnej za brązy i czernie, oraz feomelanina, dająca odcienie żółte, czerwone i pomarańczowe. W momencie, gdy melanocyty zaczynają pracować nieodpowiednio, przestaje być również wytwarzana melanina, w wyniku czego włos traci barwnik i staje się siwy. Nie jest jednak całkowicie pozbawiony wszystkich pigmentów. Włosy siwe mogą mieć różne odcienie: od szarych, po żółtawe.

 

8 Odpowiedzi do Siwe włosy pojawiły się na mojej głowie. Dlaczego?

 1. SYlwus pisze:

  Przyczyny siwienia mogą być naprawdę różnorodne, więc tak naprawdę nigdy nie wiadomo co i jak. Znalazłam jednak ciekawy artykuł który przybliża nieco proces siwienia: https://med24.info.pl/

  • Przemek pisze:

   Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję. Nie wiedziałem, że podłoże dla zdrowych włosów jest tak rozbudowane. Ale dobrze, że miałem szansę się dowiedzieć. Chyba zdecyduję się na zakup tego gray protect i zmienię trochę tryb życia, żeby było nieco spokojniej. Faktycznie stres ingeruje w każdy aspekt zdrowia, nie powinno tak być.

 2. Matis pisze:

  Moja fryzjerka też mi o tym mówiła a nawet polecała ten sam preparat – gray protect. Wychodzi na to że musi być on baaaardzo skuteczny, tylko gdzie go dostane? Czy ta strona internetowa: https://grayprotect.pl/ to oficjalny sklep producenta?

  • Piotrek pisze:

   tak, ta strona to chyba jedyne oficjalne źródło. Kiedyś się natknąłem na jakiegoś pośrednika, ale odradzam, bo potrafią wykiwać na kwotę 2-3 razy większą. Gdybym nie sprawdził ile kosztuje na stronie, to pewnie bym się nabrał.

 3. Dorotq pisze:

  Za odcien naszych włosów odpowiada melanina. Kiedy organizm nie jest w stanie produkowac jej odpowiedniej ilości możemy zaobserwować siwienie włosów właśnie. Niemniej warto pamiętać, że to proces który nie jest nieodwracalny. Suplementując preparat pobudzający produkcje melanine możemy w pełni odzyskać nasz wyjściowy kolor włosów.

 4. Jedrula pisze:

  Miałam ogromnego pecha z wlosami, ze zaczely mi bardzo siwiec. Polecam brac jakies tabletki, wszystkie inne rozwiązania są tymczasowe.

 5. Jedrula pisze:

  Muszę przyznać ze sam jestem mile zaskoczony skutecznością gray protect. Zażywam go niecałe dwa tygodnie, systematycznie – tabletka rano i tabletka wieczorem i już widzę na swojej głowie znaczną poprawę. Wiele siwych wcześniej kosmyków odzyskało juz dawny kolor. Polecam!

  • wojtek1987 pisze:

   Nie zapomnij o wizytach u fryzjera. Stare i siwe włosy trzeba przycinać i się ich pozbywać. Nowe wyrastające nie są już siwe jak stosujesz ten preaprat. Pamiętam, że nie wiedziałem o tym i dopiero żona mi powiedziała, że muszę chodzić do fryzjera, jak chcę się pozbyć tych starych siwych włosów. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × siedem =