Siwienie włosów – jakie są przyczyny tego procesu?

jakie są przyczyny siwienia włosów

Odkrycie pierwszych siwych włosów na głowie jest zazwyczaj szokującym i momentami nawet intensywnie dramatycznym doświadczeniem. Nikt bowiem na co dzień o tym problemie nie myśli i dopiero pojawienie się białych pasm na obszarze naszej głowy przypomina o nieuniknionym i postępującym każdego dnia starzeniu. Siwe włosy są bowiem postrzegane zazwyczaj jako oznaka starości. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę jakie są konkretne przyczyny tego procesu. W artykule rozwiniemy powody związane nie tylko z popularnymi schorzeniami. Poruszymy również czynniki i elementy, które dotyczą konkretnych rodzajów siwienia. 

Podstawowe przyczyny siwienia włosów

Siwienie włosów ma wiele przyczyn, niektóre zależne są od naszego stylu życia, a inne związane z genetyką.

Siwienie związane z wiekiem to nie odosobniony przypadek

Fizjologiczny proces siwienia zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 30. a 45. rokiem życia, chociaż nie jest to regułą. Pojawia się bowiem bardzo często siwienie włosów w młodym wieku i związane jest to z genetyką. Jeśli osoby w naszej rodzinie zaczęły mieć siwe włosy wcześnie, to jest duże prawdopodobieństwo, że przytrafi się to także nam. Jeśli jednak siwienie w młodym wieku pojawia się zbyt wcześnie (w okolicach 20. roku życia albo wcześniej) lub niezwiązane jest z bagażem genetycznym, może być ono spowodowane innymi przyczynami.

Siwe włosy przyczyny mają również w chorobach i niedoborach

Przyczyny siwienia może upatrywać też w chorobach. Przedwczesne i nagłe siwienie powoduje najczęściej anemia złośliwa, która związana jest z zaburzeniami wchłaniania witaminy B12.

Inne choroby, które powodują siwienie to:

 • nadczynność tarczycy,
 • choroby nerek,
 • zaburzenia hormonalne.

Siwe pasma pojawiają się także u osób, które:

 • mają niedobory miedzi,
 • cierpią na niedobór witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B5,
 • żyją w stresie,
 • dużo pracują,
 • palą papierosy

Te przyczyny są zazwyczaj ściśle ze sobą powiązane – badania pokazują, że osoby o wysokim poziomie stresu zazwyczaj mają niedobory witaminy B5 oraz miedzi. Do tego często też sięgają po papierosy, które pozwalają na chwilowe obniżenie odczuwalnego stresu. To właśnie stres jest czynnikiem, który sprawia, że tak wiele osób siwieje przedwcześnie. Badania pokazują, że obecnie pokolenia siwieją średnio o kilka lat wcześniej niż ich dziadkowie.

Jak rozpoznać, które przyczyny siwienia włosów mi dolegają?

Jak rozpoznać, czy siwienie jest naturalnym procesem czy pojawia się w wyniku chorób lub niedoborów? Naturalnie siwienie u mężczyzn zaczyna pojawiać się od zarostu na twarzy.

W przypadku owłosionej skóry głowy, zarówno u mężczyzn jak i kobiet, białe pasma pojawiają się na początku na skroniach, następnie występują na bokach głowy. Siwienie stopniowo postępuje na czubek głowy, a następnie na jej tył. Siwienie włosów na ciele pojawia się później, kiedy głowa jest już prawie w całości pokryta białymi włosami.

Nawet jeśli wydaje nam się, że siwienie związane jest z wiekiem, to warto udać się do lekarza, który wykona podstawowe badania, na przykład morfologię krwi. Wiele osób w dorosłych życiu zaniedbuje swoje zdrowie, a warto skontrolować czy wszystko jest dobrze.

Jednak zmiana koloru włosów to nie koniec świata!

Na szczęście siwienie można zatrzymać. Pomoże zmiana diety na zdrową, odpoczynek, rezygnacja z palenia. Warto także sięgnąć po specjalistyczne środki, które uzupełnią braki w organizmie i wstrzymają siwienie na długi czas!

9 Odpowiedzi do Siwienie włosów – jakie są przyczyny tego procesu?

 1. Tycjan pisze:

  A przyczyny przedwczesnego siwienia? Stres? Nieodpowiednia dieta? Sam już nie wiem, próbowałem wszystkiego a dalej siwieje w zawrotnym tempie. Chyba sięgnę po ten cały gray protect, skoro jest taki skuteczny.

  • Paweł pisze:

   Jest okay. Pamiętaj, żeby zadbać też o włosy w każdym innym kontekście. Warto spróbować zmienić dietę, może nieco zwiększyć aktywność fizyczną w trybie życia. Nawet to ma wpływ na stan naszego ciała, co potem może mieć z kolei przełożenie na każdy inny aspekt.

 2. Rafatus pisze:

  Jak ktoś ma jeszcze wątpliwości odnośnie skuteczności graya na przedwczesne siwienie polecam mu ta lekturke: https://med24.info.pl/ wszystko dobrze wyjaśnione jak krowie na rowie. 🙂 Pozdro!

 3. Klaara pisze:

  U mnie to niestety rodzinne, z genetyką nie wygrasz mawiała moja matka ale ja nie mogę się z nią zgodzić. Preparat gray protect w moim przypadku cofnął siwienie na mojej głowie, a już bałam sie że przed czterdziestką będę cała siwiutka.

 4. Tomek pisze:

  Też się zastanawiam nad zakupem gray protect. Opinie w sieci są bardzo pozytywne, cena może troche oporowa ale już dawno zauważyłem że w oficjalnym sklepie producenta: https://grayprotect.pl/ można trafić na atrakcyjne promocje. Poza tym jeśli to naprawdę tak skuteczny lek na siwienie, to ta cena jest niewielka.

  • kamil pisze:

   Te ceny na oficjalnej stronie są w porządku. Produkt ogólnie sprzedawany jest tylko za jej pośrednictwem, ale widziałem kilku pośredników, którzy próbowali sprzedawać ten preparat 2-3 krotnie drożej. Więc lepej korzystać tylko z oficjalnej strony.

 5. Kukla pisze:

  Dzięki za wasze komentarze, już się bałem że nie ma lekarstwa na siwienie które mnie dopadło, ale teraz widzę ze jest jeszcze nadzieja. Czym prędzej zamówie ten cały gray protect i zaczynam kuracje. :))

  • Wojciech pisze:

   Polecam też wizyty u fryzjera w trakcie stosowania preparatu, żeby pozbyć się starych siwych włosów. Nowe już nie wyrosną, ale stare i tak trzeba usunąć. Ja jak stosowałem gray protect to raz w miesiącu do fryzjera chodziłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− sześć = cztery