Siwienie włosów – jakie są przyczyny tego procesu?

Jakie są przyczyny siwienia włosów?

Odkrycie pierwszych siwych włosów na głowie jest zazwyczaj szokującym i momentami nawet intensywnie dramatycznym doświadczeniem. Nikt bowiem na co dzień o tym problemie nie myśli i dopiero pojawienie się białych pasm na obszarze naszej głowy przypomina o nieuniknionym i postępującym każdego dnia starzeniu. Siwe włosy są bowiem postrzegane zazwyczaj jako oznaka starości. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę jakie są konkretne przyczyny tego procesu. W artykule rozwiniemy powody związane nie tylko z popularnymi schorzeniami. Poruszymy również czynniki i elementy, które dotyczą konkretnych rodzajów siwienia. 

Podstawowe przyczyny siwienia włosów

Siwienie włosów ma wiele przyczyn, niektóre zależne są od naszego stylu życia, a inne związane z genetyką.

Siwienie związane z wiekiem to nie odosobniony przypadek

Fizjologiczny proces siwienia zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 30. a 45. rokiem życia, chociaż nie jest to regułą. Pojawia się bowiem bardzo często siwienie włosów w młodym wieku i związane jest to z genetyką. Jeśli osoby w naszej rodzinie zaczęły mieć siwe włosy wcześnie, to jest duże prawdopodobieństwo, że przytrafi się to także nam. Jeśli jednak siwienie w młodym wieku pojawia się zbyt wcześnie (w okolicach 20. roku życia albo wcześniej) lub niezwiązane jest z bagażem genetycznym, może być ono spowodowane innymi przyczynami.

Siwe włosy przyczyny mają również w chorobach i niedoborach

Przyczyny siwienia może upatrywać też w chorobach. Przedwczesne i nagłe siwienie powoduje najczęściej anemia złośliwa, która związana jest z zaburzeniami wchłaniania witaminy B12.

Inne choroby, które powodują siwienie to:

  • nadczynność tarczycy,
  • choroby nerek,
  • zaburzenia hormonalne.

Siwe pasma pojawiają się także u osób, które:

  • mają niedobory miedzi,
  • cierpią na niedobór witamin z grupy B, a przede wszystkim witaminy B5,
  • żyją w stresie,
  • dużo pracują,
  • palą papierosy

Te przyczyny są zazwyczaj ściśle ze sobą powiązane – badania pokazują, że osoby o wysokim poziomie stresu zazwyczaj mają niedobory witaminy B5 oraz miedzi. Do tego często też sięgają po papierosy, które pozwalają na chwilowe obniżenie odczuwalnego stresu. To właśnie stres jest czynnikiem, który sprawia, że tak wiele osób siwieje przedwcześnie. Badania pokazują, że obecnie pokolenia siwieją średnio o kilka lat wcześniej niż ich dziadkowie.

Jak rozpoznać, które przyczyny siwienia włosów mi dolegają?

Jak rozpoznać, czy siwienie jest naturalnym procesem czy pojawia się w wyniku chorób lub niedoborów? Naturalnie siwienie u mężczyzn zaczyna pojawiać się od zarostu na twarzy.

W przypadku owłosionej skóry głowy, zarówno u mężczyzn jak i kobiet, białe pasma pojawiają się na początku na skroniach, następnie występują na bokach głowy. Siwienie stopniowo postępuje na czubek głowy, a następnie na jej tył. Siwienie włosów na ciele pojawia się później, kiedy głowa jest już prawie w całości pokryta białymi włosami.

Nawet jeśli wydaje nam się, że siwienie związane jest z wiekiem, to warto udać się do lekarza, który wykona podstawowe badania, na przykład morfologię krwi. Wiele osób w dorosłych życiu zaniedbuje swoje zdrowie, a warto skontrolować czy wszystko jest dobrze.

Jednak zmiana koloru włosów to nie koniec świata!

Na szczęście siwienie można zatrzymać. Pomoże zmiana diety na zdrową, odpoczynek, rezygnacja z palenia. Warto także sięgnąć po specjalistyczne środki, które uzupełnią braki w organizmie i wstrzymają siwienie na długi czas!