Siwe włosy pojawiły się na mojej głowie. Dlaczego?

Pierwszy siwy włos na głowie

Każdy z nas ma swój naturalny kolor włosów, który warunkują geny, a za który odpowiedzialne są zawarte we włóknach włosa barwniki. Jednak wiele osób doświadcza nieprzyjemnej sytuacji, w której te zaczynają zanikać. W wyniku czego pojawiają się pierwsze siwe włosy i niekiedy pasemka, które zaczynają oplatać naszą głowę. Jak to się dzieje, że właśnie niektóre pasma tracą barwę i dlaczego siwieją włosy, oraz przede wszystkim dlaczego nie u wszystkich proces ten przebiega w taki sam sposób? Odpowiedź na te pytanie i jeszcze więcej znajdziesz w tym artykule!

Pojawienie się pierwszych siwych włosów

Za kolor włosów odpowiadają komórki znajdujące się w korzeniu każdego włosa: melanocyty, które wytwarzają substancje koloryzujące, melaniny. Maleńkie cząsteczki barwnika osiadają na włóknach keratyny, które budują każdy włos i w ten sposób nadają im barwę, która towarzyszy nam przez większość życia – do momentu pojawienia się pierwszych włosów siwych lub zmiany koloru za pomocą farbowania.

Geny? Stres? Dlaczego włosy siwieją w pierwszej kolejności?

Pierwsze włosy siwe lub wyglądające na siwe mogą pojawić się w różnym wieku i nie ma na to jednej reguły. Wiadomo natomiast, że za siwienie i za to, w jakim momencie się rozpocznie, odpowiedzialne są geny. Pierwsze włosy pozbawione koloru pojawiają się między 30 a 40 rokiem życia, jednak może się również zdarzyć, że taki włos znajdzie u siebie osoba 20 letnia. Nazywamy to siwieniem przedwczesnym. Warto przy tym zauważyć, że siwizna pojawia się także w wyniku przebytych chorób, jak i ogromnego stresu. Możliwe jest, że osoba przeżywająca silny stres w wyniku zdarzeń losowych osiwieje w ciągu jednego dnia. Równie prawdopodobna jest także sytuacja, w której osoba w starszym wieku nie ma we włosach ani jednej nitki.

Nie istnieje reguła na to, kto kiedy znajdzie u siebie pierwsze siwe włosy, za wszystko odpowiadają geny, to one warunkują to, w jakim wieku siwienie się zacznie i jak szybko będzie postępować. Nie wolno także zapominać o losowych sytuacjach powodujących stres czy innych zmianach w organizmie człowieka. Jedno jest natomiast pewne – nie mamy wpływu na to, jak szybko fryzura zmieni się w białą.

Barwniki, pigmenty i funkcja keratyny a włosy siwe na głowie

Jak zostało wyżej wspomniane, za kolor włosów odpowiada barwnik, który znajduje się we włóknach keratyny – włosowego budulca. Z czasem barwnik ten zaczyna zanikać, ponieważ melanocyty przestają pracować w prawidłowy sposób. W wyniku tego pojawiają się pierwsze pojedyncze “siwe” włosy pozbawione całkowicie pigmentu. Pasma te przyjmują kolor keratyn, które je tworzą i nie są tak naprawdę siwe, mogą jednak się takie wydawać przez kontrast z kosmykami, które wciąż naturalną barwę posiadają.

Kolor włosów zależy od proporcji dwóch barwników, odmian melaniny: eumelaniny, odpowiedzialnej za brązy i czernie, oraz feomelanina, dająca odcienie żółte, czerwone i pomarańczowe. W momencie, gdy melanocyty zaczynają pracować nieodpowiednio, przestaje być również wytwarzana melanina, w wyniku czego włos traci barwnik i staje się siwy. Nie jest jednak całkowicie pozbawiony wszystkich pigmentów. Włosy siwe mogą mieć różne odcienie: od szarych, po żółtawe.